Koncept Attacca
... za ljubitelje vokalne glasbe in tiste, ki bodo to šele postali …
... tematsko zaokroženi programi koncepta Choregie (soigra glasbe, giba, drame in drugih odrskih elementov) …
... poseben poudarek na glasbi, nastali po letu 1950 …
… zborovska glasba za vsakogar …
Program Attacca ima več ciljev:
- vzpodbujati mlade k vključevanju v vokalne in zborovske zasedbe;
- mladim izvajalcem in poslušalcem približati vokalno glasbo;
- program: z zborovskim petjem zoper nasilje in droge;
- omogočiti mladim umetniško doživetje in izražanje;
- omogočati dosegljivost zborovske glasbe širšim množicam;
- omogočati dosegljivost zborovske glasbe hendikepiranim, starejšim in bolnim;
- omogočiti spoznavanje kvalitetnega vokalnega ustvarjanja in kvalitetne glasbe najmlajšim (vrtci, šole);
- spodbuditi medsebojno sodelovanje in izmenjavo izkušenj (dirigenti, skladatelji, pevci).
Attacca želi ohranjati in spodbujati interes za to glasbeno zvrst ter ga predvsem prenašati na mlade. Namenjena je tistim, ki so zborovsko petje spoznali in vzljubili, ki dajejo s svojim mladostnim žarom energijo in ustvarjalno voljo vsakič in vselej znova svežo izpovedno in izrazno vsebino do tistih, ki bodo ljubitelji tovrstne glasbe šele postali.
Iniciatorka programa Attacca je dirigentka Karmina Šilec, ki meni, da "imamo odgovornost, da postanejo naši koncertni programi veliki muzeji, ki dajejo sodobnim generacijam možnost slišati intelektualne, duhovne in estetske mejnike preteklosti. Obenem pa imamo odgovornost do sodobne glasbe, novi glasbi moramo omogočati, da je slišana in da raste."
Programska usmeritev Attacca je izvajanje sodobne glasbe. Izvajalci, ki sodelujejo v programu Attacca lahko izvajajo literaturo, nastalo po letu 1950, ki lahko ob umetniški glasbi različnih slogov (avantgarda, modernizem, neoklasicizem ...) prinaša tudi izbor glasbe drugih žanrov, denimo: jazz, gospel, etno, filmska glasba, musical, pop ... Izbrani program mora biti na visoki kakovostni ravni in tematsko zaokrožen. Ob tem Attacca spodbuja tudi izvedbe, ki vključujejo gibalne in dramske
elemente. S tem konceptom vnašamo v slovenski prostor mladinskega petja elemente Choregie. Karmina Šilec s Choregie uvaja nov koncept, vključujoč glasbo, gib, igro in druge odrske elemente. Glasovom je lahko dodana instrumentalna spremljava, vse od akustičnih zvokov glasbil do elektronsko obdelane glasbe, gib, svetloba, scenski elementi, beseda, dramski elementi itd. Program je lahko izvajan a cappella ali z instrumentalno spremljavo.