Koncertno gostovanje Carmine Slovenice v Južni Afriki
VEČER: Turneja Carmine Slovenice po Južni Afriki
VEČER: Slovenska sodobna glasba nas je očarala
VEČER: "Glasba nas bo rešila"
DELO: Glasbeno popotovanje po jugu afriške celine
VEČER: Kako pojejo v zmajevih gorah
VEČER: Zadnja postaja Cape Town
VEČER: "Cela generacija bo zaznamovana z Južno Afriko"
Zadnje mesto dvotedenske turneje Carmine Slovenije po Južni Afirki je bila še ena od treh prestolnic Južne Afrike, Capetown. Carmina Slovenica je sklenila svojo dvotedensko kulturno misijo v eni najlepših dvoran, v avditoriju Huga Lambrechta. V dvorani z odlično akustiko je vnovič dvignila na noge občinstvo. Umetniški vodja uveljavljenega zbora Tygerberg Hendrik D Loock, ki je nastopil v uvodu koncerta, dobro pozna slovenski zbor in njegovo dirigentko Karmino Šilec. "Veliko sem se naučil od nje," je dejal po koncertu. "Impresioniran sem nad tem zborom, zvok je izjemen, celotna slika zbora je posebna. Pevke mojstrsko izvajajo vsa mogoča glasbena dela vseh obdobij, z obeh zemeljskih hemisfer in z vso izjemno dodelano koreografijo. V vseh sekvencah zborovskega petja so v svetovnem merilu unikatne."
Koncerta v Capetownu se je poleg podžupana mesta udeležil tudi častni konzul Slovenije v Južni Afriki, Prieur du Plessis, ki je po koncertu dejal, "da ta slovenski zbor predstavlja merilo za zbore po vsem svetu. Njihov nastop je bil nekaj, česar še nismo videli doslej. Carmina Slovenija nam je pokazala, kako je mogoče narediti nekaj več in izkoristiti vse možnosti glasbe, v vseh žanrih in formah."
CS je nastopila na koncertnih odrih v petih mestih: Pretoriji, Potchefstroomu, Bloemfonteinu, Drakensbergu in Cape Townu, kjer je izvedla program s slovansko glasbo in sodobno glasbeno literaturo. Gostovanje je del programa Attacca, ki se je v desetih letih obstoja uveljavil kot pomemben koncept slovenskega in mednarodnega zborovskega gibanja. Južnoafriška zborovska kultura sicer sodi med vodilne v svetovnem zborovskem gibanju. Mnoge zasedbe, ki koncertirajo po vsem svetu, se tudi redno potrjujejo na mednarodnih tekmovanjih in praviloma posegajo pa najvišjih nagradah.
Karmina Šilec: "Odločitev za tako specifično gostovanje v navzven zelo oddaljeno kulturno okolje je povezano s tem, da južnoafriški zbori gojijo zahodno glasbeno tradicijo, jo kultivirajo ter nadvse uspešno nadgrajujejo. Zdi se mi pomembno to "kolobarjene" skozi različna kulturna okolja, od Azije do Afrike. V ansamblu namreč še nekaj let odzvanja inspiracija, ki jo prinesejo. Cela generacija izvajalk bo zaznamovana z Južno Afriko in zagotovo bo drugače pristopala k nekim projektom, ki ni nujno, da so afriška glasba, ampak so v dotiku z ritmom, gibom in drugimi zvočnimi barvami."
19. 2., Mouison Concert Hall, University of Pretoria
21. 2., Conservatorium Hall, North West University, Potchefstroom
23. 2., Brebners Concert Hall, Bloemfontein
25. 2., Ken McKenzie Auditorium, Winterton, Drakensberg
28. 2., Hugo Lambrecht Auditorium, Cape Town