Choregie koncept
Choregie predstavlja dve polji: umetniški princip ustvarjanja glasbeno-scenskih projektov in specifično metodo dela z ansambli, ki jo je razvila Karmina Šilec, s katero pripravlja ansamble na choregie projekte.
Beseda choregie izhaja grščine, kjer naj bi choregi bili meceni umetnosti, saj sami začetki razvijanja ideje o konceptu choregie veliko črpajo iz grške tragedije in predvsem vloge zbora v njej. Termin "novoglasbeno" se nanaša na glasbo, ki tvori temeljno glavnino vseh projektov – glasbo današnjega časa, in na glasbo, ki sicer ni stalnica na odrih in je zato tako rekoč nova, denimo na srednjeveško glasbo, etnično glasbo ali glasbo, izluščeno iz nekih določenih kontekstov, npr. socioloških ali zgodovinskih.
S "Choregie – vokalnim gledališčem ali gledališčem glasov" smo koncem prejšnjega stoletja pričeli odpirati prostore večzvrstnim glasbenim dogodkom in odpirati širše prostore ekspresiji, intenziteti doživljanja, komunikaciji. Ni šlo za to, da bi podirali meje med disciplinami, temveč za njihovo soredje, sobivanje.
Osnovna dispozicija choregie: glasba, ki referira druga polja, ali glasba, ki se odziva na druga polja.V glasbi je notni zapis v neposredni oblasti glasbenika; recepcija izvedbe glasbenega dela je tako odvisna le od njegovih spodbud. Za glasbo v choregie to ne velja več na enak način; ta zato zahteva od glasbenika in gledalca popolnoma drugačno izkušnjo. Prisoten je namreč dejavnik, ki intenzivnemu žarčenju slišnega (glasba, beseda) priključi še kulturo vidnega, kulturo očesa, občutek za
zunanjo obliko. Glasba tako postane še na drugačen način zanimiva, saj dobi reference v neglasbenem svetu. Glasba, jezik, vokalizacija, vizualno in gib soobstojajo, se dopolnjujejo ali si stojijo drug drugemu ob strani v določeni enakovrednosti. Vendar so choregie projekti lahko izvajani z drugačnimi izvajalci, v drugačnem socialnem ambientu, kot je to običajno kategorizirano v primerih drugih glasbeno- gladaliških oblik (opera, opereta ali muzikal).
Choregie so dogodki, ki odražajo novo v smislu umetniške forme, tako v glasbi, libretu ali odrski postavitvi in imajo prostor za ekperimentiranje oziroma iskanje drugačnega glasbenega in gledališkega besednjaka.
Za ogled video posnetka se morate strinjati z uporabo piškotkov na naši spletni strani.
Več o Choregie:
- Dokumentarni film Placebo, 2012
- Knjiga Nolite tacere, 2013
- Knjiga Choregie (v nastajanju)