VOGP Glasba preživetja
Emblem tega, kar glasba v resnici je
VOGP ideja o upanju, veri in lepoti, ki odzvanjajo skozi glasbo ženskega vokalnega orkestra v japonskem internacijskem taborišču na Sumatri
VOGP pričevanje o sposobnosti žensk za preživetje, o vztrajnosti, solidarnosti in ustvarjalnosti
VOGP izjemna zapuščina odločnosti in trdnosti v nepredstavljivo grozljivih razmerah
VOGP kompleksen odnos med glasbo in travmo, ko glasba postane univerzalni simbol v trpljenju in poslednje zatočišče v brezizhodnosti
INTONO
Glasbeni odgovor na čudeže
1000 let evropske glasbene zgodovine
Evropski dan stare glasbe je osrednji dogodek za promocijo glasbene dediščine v Evropi. Na ta dan potekajo koncerti in številni drugi dogodki po vsej celini.
Zgodnja glasba je osrednji del kulturne dediščine Evrope in je tesno povezana z drugimi umetniškimi izrazi, kot so ples, gledališče in arhitektura. Obsega več kot tisočletno glasbeno zgodovino, zapisano ali preneseno z ustno tradicijo, od zgodnjega srednjega veka do konca 18. stoletja. Nekateri skladatelji iz tega časa so splošno znani, obstaja pa še veliko repertoarjev, ki jih današnje občinstvo šele odkriva. Cilj evropskega dneva zgodnje glasbe je povečati ozaveščenost o glasbi iz
srednjeveškega, renesančnega in baročnega obdobja ter z njo seznaniti širši krog poslušalcev.
David Lang: Pasijon deklice z vžigalicami
Sedimo in jočemo
Pretresljiva zgodba H. C. Andersena v obliki Bachovega Pasijona po Mateju. "[…] Jezusovo trpljenje nase prevzema majhna deklica [...] in žalost povzdigne na drugo raven".
Andersenova pravljica Deklica z vžigalicami je mračna in brutalna. Govori o siromašni deklici, ki jo nasilni oče na predvečer božiča pošlje prodajat vžigalice. Medtem ko se v zimski noči neuspešno trudi zaslužiti nekaj denarja, se greje z vžigalicami, ki ji prikličejo prijetne spomine na božično jutro v babičini hiši. Na smrt jo zebe, podobe pa vse bolj oživljajo, dokler je popolnoma ne prevzamejo. Zjutraj deklico najdejo mrtvo, s peščico zgorelih vžigalic, a z blaženim nasmehom.
élégance à la française
Odkritje in ponovno odkritje
Eleganca po francosko je zbir del francoske vokalne glasbe, izbor mojstrovin za ženske zbore, prava glasbena odisejada skozi čas. Znanim skladateljskim imenom pa smo dodali tudi nekaj manj znanih. Eklektični program je spoj glasbe in zgodb ter je tako resnično "odkritje in ponovno odkritje".
Gavin Bryars: Laude Cortonese
Marijine pesmi po srednjeveški paraliturgični glasbi iz Toskane
Laude Cortonese ima svoje korenine v srednjeveški glasbi. Duh in občutja skladb temeljijo na napevih iz rokopisa Laudario di Cortona iz druge polovice 13. stoletja. Britanski skladatelj Gavin Bryars je sinonim za inovativno sodobno umetniško glasbo. Za njegov umetniški opus so najbolj značilni eklekticizem, improvizacija, sofisticirana raba humorja, raziskovanje netradicionalnih pristopov pri ustvarjanju, svojevrstna liričnost in gledališkost njegovih del.
Na juriš in the mood!
Od koračnic do swinga
Od koračnic do swinga. Na juriš in the mood! z glasbo, ki so jo poslušali in izvajali v obdobju boja proti fašizmu. Od glasbe predvojnega Pariza, preko židovske in francoske glasbe ter italijanskih partizanskih pesmi, ameriškega swinga, pa vse do slovenskih partizanskih pesmi.
Invokacije
Najlepša duhovna glasba različnih religij
Koncert Invokacije je snovanje, svojevrstna arhitektura glasbe in besede, ki navzven izraža stik zelo različnih duhovnih tradicij, vsebinsko pa žari isto sporočilo: osebno duhovno izpoved. Soredje izbrane glasbe prinaša vznemirljivo konfrontacijo, kontemplacijo in duhovno doživljanje.
O Successores
Arvo Pärt in srednjeveška glasba
Glasbeni tok programa O Successores je svojevrstna arhitektura vzhodne in zahodne glasbe, glasbe preteklosti in sedanjosti. Glasba enega najvidnejših skladateljev našega časa, Arva Pärta, in vokalna glasba srednjega veka imata stičišče v zvočni podobi, ki deluje brezčasno, večno, odprto.
Adiemus
Pesmi iz svetišča
Glasbeni/vizualni tok je arhitektura, ki se je oblikovala okrog nas; mi smo čisto znotraj, pogled, posluh je ukrivljen in na novo rojen.
Vsako stvar, doživljaj pogledamo znova, preobrnemo. Misli, ki glasbo na novo osmišljajo in jo prenašajo v druge sfere, prikličejo asociacije, reminiscence, ustvarjajo nove podobe, nova stanja.
Musica Inaudita
Glasba skladateljic redovnic
V projektu Musica Inaudita so zajeta dela avtoric od 9. do 17. stoletja: od bizantinske Kassie do lombardijskih redovnic, od prerokinje Hildegarde do črnske sužnje v baročni Mehiki. Musica Inaudita (lat. še ne slišana glasba) odkriva neznana skladateljska imena in prinaša svež koncertni program od koralov, srednjeveškega organuma do baročnih motetov in južnoameriške glasbe.
Prošnja za besede
Slovensko duhovno snovanje
Glasba, predvsem petje, in beseda sta od nekdaj služili kot vez z bogovi, z duhovnimi svetovi.
Prošnja za besede je svojevrstna arhitektura glasbe in besede, ki navzven izraža stik zelo različnih estetskih meril, vsebinsko pa žari isto duhovno sporočilo: osebno duhovno izpoved. Soredje slovenske zgodnje glasbe in slovenske poezije in glasbe 20. stoletja prinaša vznemirljivo konfrontacijo, kontemplacijo in duhovno doživljanje. Glasba in poezija imata stičišče v duhovnem, ki deluje brezčasno, večno, odprto.
Americas
Glasba dveh Amerik
Program Americas tvori naslednje tematske sklope: spiritual, gospel, tradicionalno glasbo staroselcev, latinskoameriško glasbo, jazz, dela ameriške umetniške glasbe našega časa in legendarne skladbe pevcev, kot so npr. Bette Middler, Nat King Cole, Connie Francis ali Andrews Sisters.
Tehilim
Koncert judovske glasbe
Značaj judovske glasbe močno variira glede na poreklo avtorja in časovno obdobje, v katerem je bila skladba napisana. Temu ustrezno raznolik je tudi program Tehilim. Izbor skladb obsega širok glasbeni nabor, od sefardskih napevov, preko renesančne polifonije do sodobne literature.
Drum Café
Glasba za vokale in tolkala
Drum Café prinaša svež izbor glasbe za vokale in tolkala. Repertoar je raznolik, obarvan z etničnim vzdušjem evropskega severa in juga, v značilnih vokalnih tehnikah. Program oblikujejo skladbe od ukrajinskega etničnega sologlasu in kvarteta tolkal, švedskega etnodueta in timpanov do sklopa obdelav viguroznih južnoevropskih ljudskih napevov. Program sooblikujejo avantgardne kompozicije komorne glasbe za glasove in zasedbo tolkalnih instrumentov.
Dveri
Koncert nabožne pravoslavne glasbe
Dveri sestavlja glasba bizantinskih, grških in različnih slovanskih okolij ter odraža različne čase in kraje glasbene zgodovine vzhodne Cerkve. Glasbena dediščina pravoslavne Cerkve je zasnovana na čaščenju, vezanim na čas antičnih patriarhov Stare zaveze. Oblikovana je na temeljih tradicij iz Antiohije, Jeruzalema, Aleksandrije, Konstantinopla in Rima ter ruskih, romunskih, srbskih, karpatskih in bolgarskih tradicij.
Balkanika
Balkanika je v pesmih zbrana esenca Balkanskih ljudstev
Čudovit spoj ritmov, arhaizma bizantinske liturgije, humoresk, žalostink, ljubezenskih napevov, virtuoznih improvizacij in zveneče barve vokalov.
Balkanska glasba je zapeljivka in poslušalca težko pusti ravnodušnega. Balkanika se zato človeka ne le dotakne, temveč ga močno objame. Telo se odzove - morda z nasmehom ali s pozibavanjem v ritmu. Je temperamentna, bistra, erotična, pogumna in širokega duha. Ljubimo jo in ona nam vrača močna čustva.
Brez kikl´ce
Slovensko glasbeno in plesno ljudsko izročilo
Z glasbenima gostoma Boštjanom Gombačem in Janezom Dovčem smo pobrskali po spominu in tako starim slovenskim ljudskim skladbam dali novo ljudsko podobo.
O Deus
Koncert sakralne glasbe
Glasbeni tok programa O Deus je svojevrstna arhitektura sakralne glasbe, ki odkriva mnoga neznana skladateljska imena in prinaša svež koncertni program od koralov, srednjeveškega organuma do renesančnih in zgodnjebaročnih motetov in glasbe afriških misijonov.
Miracles
Odgovor na krščansko zgodbo
Strast, pri kateri človek stremi, da bi ustvaril vez za dušo, ki se vzpenja od zemlje do nebes. Kot bi v odgovor na tihe sile nadnaravnih trenutkov, ko se poti človeštva in božanskosti srečata, skladatelji označili svoja dela in jih, vsak posebej in vsak drugače, oblikovali v edinstven umetniški odgovor na krščansko zgodbo.
STABAT MATER Pisma sinu
Boš moja?
Boš moja?
Za glasove, akustične in elektroakustične instrumente
Meditacija, inspirirana z Guyart Marie (de l’Incarnation)– Marijo od Učlovečenja(1599-1672)
Besedila: Guyart Marie: Pisma sinu
Izvajalci Ansambel !Kebataola!, Karmina Šilec