ATTACCA
za ljubitelje vokalne glasbe in tiste, ki bodo to šele postali
ATTACCA
Koncertni cikel
Festival (lokalna, državna in mednarodna raven)
Mednarodni projekti
Posebni družbeni projekti
Poletni tabor
POSLANSTVO
- Z zborovskim petjem zoper nasilje in odvisnosti
- Pojoče mesto: dosegljivost zborovske glasbe širšim množicam
- Petje za vse: omogočati dosegljivost zborovske glasbe hendikepiranim, starejšim, bolnim in zapornikom
- PU na obisku: omogočiti spoznavanje kvalitetnega vokalnega ustvarjanja in kvalitetne glasbe najmlajšim (vrtci, šole)
- Massive Attacca: mednarodni projekt
- vzpodbujati mlade k vključevanju v vokalne in zborovske zasedbe;
- mladim izvajalcem in poslušalcem približati vokalno glasbo;
- omogočiti mladim umetniško doživetje in izražanje;
- spodbuditi medsebojno sodelovanje in izmenjavo izkušenj (dirigenti, skladatelji, pevci).
Attacca želi ohranjati in spodbujati interes za to glasbeno zvrst ter ga predvsem prenašati na mlade. Namenjena je tistim, ki so zborovsko petje spoznali in vzljubili, ki dajejo s svojim mladostnim žarom energijo in ustvarjalno voljo vsakič in vselej znova svežo izpovedno in izrazno vsebino do tistih, ki bodo ljubitelji tovrstne glasbe šele postali.
Iniciatorka programa Attacca je dirigentka Karmina Šilec, ki meni, da "imamo odgovornost, da postanejo naši koncertni programi veliki muzeji, ki dajejo sodobnim generacijam možnost slišati intelektualne, duhovne in estetske mejnike preteklosti. Obenem pa imamo odgovornost do sodobne glasbe, novi glasbi moramo omogočati, da je slišana in da raste."
Programska usmeritev Attacca je izvajanje sodobne glasbe. Izvajalci, ki sodelujejo v programu Attacca lahko izvajajo literaturo, nastalo po letu 1950, ki lahko ob umetniški glasbi različnih slogov (avantgarda, modernizem, neoklasicizem ...) prinaša tudi izbor glasbe drugih žanrov, denimo: jazz, gospel, etno, filmska glasba, musical, pop ... Izbrani program mora biti na visoki kakovostni ravni in tematsko zaokrožen. Ob tem Attacca spodbuja tudi izvedbe, ki vključujejo gibalne in dramske
elemente. S tem konceptom vnašamo v slovenski prostor mladinskega petja elemente Choregie.
Na Festivalu Attacca sodelujejo gostujoči zbori ter zbor-gostitelj. Zbori se predstavijo s tematsko zaokroženim programom, ki ne presega 12 minut. Prednost programskega izbora imajo repertoarji, sestavljeni iz del, nastalih po letu 1950. Ob zaključku festivala zapojejo združeni zbori skupno pesem.
Festival Attacca je izjemna priložnost za medsebojna srečanja in druženja pevcev in glasbenikov. Prijateljske vezi, ki se na takšnih srečanjih tkejo, so dolgotrajne in trdne, so pa tudi vzpodbuda za nove umetniške zamisli in podvige – za zborovodje, za skladatelje, predvsem pa za mlade pevce, ki jih tovrstne mladostne izkušnje in doživetja največkrat zaznamujejo za vse življenje.
MASIVE ATTACCA
Mednarodni projekt Attacca druži izvajalce ob izvajanju glasbene literature držav udeleženk projekta, od zgodnje do sodobne glasbe najvišje kakovosti in tako predstavlja tradicijo in sodobnost kulturnih okolij udeležencev. V prvem delu projekta sodelujoči ustvarjajo v skupnih delavnicah, v drugem delu se odvijajo koncerti v vseh državah udeleženkah projekta.
Zanimivost Projekta Attaca je tudi ta, da glasbene zasedbe velik del koncertnega programa izvedejo skupno. Projekt Attacca deli vizijo z idejo mednarodnega gibanja Songbridge, ki si prizadeva k zbliževanju ljudi skozi glasbeno ustvarjanje na najvišji umetniški ravni.
V mednarodni Attacci so sodelovali ansambli iz Malezije, Avstralije, ZDA, Bolgarije, Francije, Južne Afrike in Slovenije.