David Lang: Pasijon deklice z vžigalicami
Sedimo in jočemo
O projektu
Pretresljiva zgodba H. C. Andersena v obliki Bachovega Pasijona po Mateju. "[…] Jezusovo trpljenje nase prevzema majhna deklica [...] in žalost povzdigne na drugo raven".
David Lang (1957) je eden najvidnejših ameriških skladateljev. Njegov opus je obsežen in zajema operna, orkestrska, komorna in solistična dela. Eterična, hipnotična, vznemirljiva in neposredno čustvena razširjajo definicijo virtuoznosti v glasbi: navidezna preprostost glasbenega tkiva je izvajalsko izjemno zahtevna in terja visoko koncentracijo tako glasbenikov kot občinstva.
Andersenova pravljica Deklica z vžigalicami je mračna in brutalna. Govori o siromašni deklici, ki jo nasilni oče na predvečer božiča pošlje prodajat vžigalice. Medtem ko se v zimski noči neuspešno trudi zaslužiti nekaj denarja, se greje z vžigalicami, ki ji prikličejo prijetne spomine na božično jutro v babičini hiši. Na smrt jo zebe, podobe pa vse bolj oživljajo, dokler je popolnoma ne prevzamejo. Zjutraj deklico najdejo mrtvo, s peščico zgorelih vžigalic, a z blaženim nasmehom.
Zvočni svet skladbe spominja na vzdušje v renesančni sakralni glasbi ali angleških madrigalih. Delo je neke vrste parabola, ki črpa duhovno in moralno vrednost iz vzporejanja trpljenja revnega dekleta s trpljenjem Jezusa.
V Sloveniji je Langov Pasijon deklice z vžigalicami izveden prvič.
¡KEBATAOLA! se je pod umetniškim vodstvom Karmine Šilec od ustanovitve v letu 2004 profilirala kot zanimiv in edinstven ansambel v slovenskem prostoru. ¡Kebataola! raziskuje nove zvoke, vokalne tehnike, repertoarje in oblike izraza. Repertoar ansambla oblikujejo tri področja: srednjeveška in sodobna glasbena ustvarjalnost ter etnična vokalna glasba. Kolektiv projektno sestavljajo izkušeni ustvarjalci, ki delujejo na različnih področjih operne, zborovske, etno in jazzovske glasbe ter
gledališke in vizualne umetnosti. Z glasbeno-scenskimi projekti in koncerti Navpične misli, Prasonata, Miracles, Kdo bi si mislil, da sneg pada, Stripsody 1, Stripsody 2, Spixody in drugimi je na slovenske odre vnesla doslej še neizvajano glasbeno literaturo. Za predstavo Spixody je ¡Kebataola! v letu 2009 prejela nagrado strokovne žirije za najbolj eksperimentalno predstavo 12. mednarodnega gledališkega festivala Teatarfest v Sarajevu. V 2010 je bila rezidenčni ansambel mednarodnega
festivala Choregie.
Tokratno zasedbo sestavljajo mladi slovenski ustvarjalci tenorist Tine Bec, sopranistka Neža Vasle, sopranistka Anja Šinigoj in baritonist Jaka Mihelač, nagrajenci številnih domačih in mednarodnih tekmovanj ter dejavni ustvarjalci v številnih glasbenih zasedbah in projektih.
Oratorij za štiri glasove – sopran, alt, tenor, bas – in tolkala.
Besedila: David Lang po H. C. Andersenu, H. P. Paull, Picander in sv. Matej
Ansambel ¡Kebataola! (Tine Bec, Neža Vasle, Anja Šinigoj, Jaka Mihelač)
umetniška voditeljica Karmina Šilec
Produkcija: ¡KEBATAOLA!
Cikel Choregie