Scivias
Napevi povezujejo
Video
O projektu
Scenski projekt
Izvajajo:
Carmina Slovenica
Simon Princl, didžeridu
Nino Mureškič, tolkala
Napev v svojem pomenu združuje izredno širok razpon glasbene izraznosti. Lahko je glasba kozmičnih sfer, naravni izraz naše zavesti. Ni zgolj glasbeni obred, je pomembno sredstvo za zdravljenje telesa, umirjanje duha in prenašanje svetega v običajno življenje ljudi.
Napevi služijo številnim namenom: pripovedujejo zgodbe (kot na primer o princu Rami v indijskem epu Ramayana), zdravilni napevih sibirskih šamanov zdravijo bolezni, strašijo duhove kač pri avstralskih aboriginih, spremljajo družabno srečanje Pigmejcev v Centralni Afriki ali služijo v cerkvenih obredih, kot na primer gregorijanski korali. Napevi umirjajo in dvigujejo duha, odpirajo srca, lajšajo smrt.
Napevi povezujejo. Združujejo ljudi v njihovih mislih, namerah, znanju, ljubezni.
V cerkvah, templjih, mošejah, kivah ljudje združujejo svoje glasove v skupinsko molitev; drugod združujejo svoje glasove v obredih – od preprostih zahval pred obedom do veličastnih prehodov rojstva ali smrti.
Vere in vojske, plemena in nacije so spoznali in od nekdaj uporabljali moč napevov v povezavi z upravljanjem kolektivnega duha in srca – v dobro in slabo.
Napev je molitev ali oblika sporočanja v peti formi. Verjetno je najstarejša oblika glasbenega ustvarjanja. Vsaka kultura je uporablja napeve za duhovno izrazno sredstvo. Kar dela napev tako univerzalen, je njegov namen. Zanimivo je, da besedila ni potrebno razumeti, da razumemo sporočilo napeva. Bodisi eskimski zlogi ali besedilo v latinščini nosijo enako sporočilo o spoštovanju, skrivnostih, strahu, ljubezni in ta sporočila jasno razumemo kjer koli in kadar koli.
Tudi sodobni skladatelji vključujejo napeve v svoja dela, še posebej v zborovski – torej skupinski vokalni glasbi.
Program je sestavljen iz izvirnih napevov različnih tradicij in sodobnih kompozicij, ki se vsebinsko ali glasbeno naslanjajo na to tradicijo človekovega glasbenega ustvarjanja.
Ta program je bil sprejet za EBU – European Broadcasting Union – kot del programa Discoveries – Odkritja.
Glasba: Stephen Hatfield, Sarah Hopkins, Donald Patriquin, Ron Jeffers, Jukka Linkola, Alojz Srebotnjak, Marko Tajčević, Marjan Šijanec, Aleksander Kastalski, Hildegarda iz Bingna, tradicionalni napevi iz Avstralije, Hrvaške, Uzbekistana, Peruja, Kameruna in Gane, tradicionalni napev Apačev, slovenska ljudska
Idejna zasnova: Karmina Šilec
Luč: Danilo Pečar
Gib: Karmina Šilec
Kostumi: Gordana Gašperin
Premiera: 2003, Cankarjev dom, Ljubljana
Produkcija: Carmina Slovenica
Iz medijev
... oder je postal prostor barvitega zborovskega risa...
... virtuozno: intonančno brezhibno, zvočno bistro, sijajno, gibno izdelano, prosto ovir, malone avtohipnotično – definirano z energijskim pretokom skrajno discipliniranega in ambicioznega kolektiva...
... izvajalska izurjenost zbora je najbrž edinstvena...
... avditorij je spravila v delirij...
Delo
… vrhunskost z že kar magično privlačnostjo …
… profilirana, izčiščena, glasbeno, koreografsko in scensko do vsake podrobnosti izdelana "predstava" … čudovit vokalni instrument ... vse je brezhibno, disciplinirano ... glasovi niso samo pevski akter, ampak pravi pripovedovalci zgodb življenja ...
Primorski dnevnik
… največji umetniški dogodek iztekajočega se leta …
… veličasten zborovski talent …
… vrhunski new age … globalna glasbena izkušnja …
… Karmina Šilec je s Carmino Slovenico prestopila meje v stoletjih oblikovanih duhovnih parcel ter (glasbeni) svet ponovno vrnila v območje enosti, skupnega, toplo našega …
Primorske Novice
… obredje večera neizmerno usposobljenih pevk in glasbenikov Carmine Slovenice ...
Dnevnik
... najvišja raven odrske učinkovitosti ...
... pevski oder za sladokusce in poznavalce ...
… več pevske jasnine in odrske lepote v Cankarjevem domu že dolgo ni bilo ...
Večer